Donosim vam intervju sa Tiborom Kovačevićem, aktivistom Naše stranke. Nemojte propustiti priliku da upoznate ovog mladog čovjeka, predsjednika Foruma mladih Naše stranke! Otkrio nam je kad i zašto se politički angažovao i zašto je odabrao Našu stranku.
Komentatorica: Prije svega, želim vam se zahvaliti na izdvojenom vremenu za blog Komentatorica i zamolit ću vas da nam se kratko predstavite!
Tibor Kovačević: Tibor Kovačević, 27 godina, Tuzlak po rođenju i opredjeljenju, bachelor Fakulteta političkih nauka u Trstu, član Naše stranke i državni predsjednik Foruma mladih Naše stranke.
Komentatorica: Tibore, kako ste se odlučili na politički angažman i zašto ste odabrali Našu stranku?
Tibor Kovačević: To je bilo nekako spontane prirode. Pratim politička dešavanja još od srednje škole, nekako sam uvijek imao običaj na dnevnoj bazi pročitati, čuti šta se dešava na svakodnevnoj političkoj sceni. Zatim sam upisao fakultet u Italiji koji je direktno vezan za tada još uvijek samo interesnu sferu. Prateći dešavanja u BiH, posebno u Tuzli nekako sam uvijek najviše simpatisao Našu stranku zbog samog pristupa ovoj žabokrečini u kojoj se nalazimo. Tada, kao mladom čovjeku na studijima u Italiji, Naša stranka je zaista izgledala kao nešto novo, svježe, iskreno i što je meni tada bilo najbitnije ideološki nosi baš one vrijednosti koje su moji roditelji usadili u mene. Nekako sam je vidio kao stranku urbane pro-evropske raje za koju smatram da i sam pripadam. Našu stranku sam vidio kao svoju. Potom sam se vratio u rodnu Tuzlu gdje me tada još jedan mladi stranački aktivista, Omer Berbić, a danas najglasniji gradski vijećnik, počeo nagovarati da zajedno s njim probam da donesem promjenu. Bit ću iskren pa reći da se tada nisam vidio u lokalnoj politici, nekako sam se više zamišljao u NGO sektoru eventualno rad u nekoj ambasadi itd. Jedno večer gledao sam tv i baš tada je aktuelna bila afera “Asim”, vidjevši to nešto se prelomilo u meni, neki bunt, nazovimo ga tako. Odmah sam nazvao Omera da sjednemo i da se vidimo i da odmah krenemo s radom. Danas kao što znate, pominjanje Naše stranke u Tuzli ne može proći bez pominjanja Omera i mene.
Komentatorica: Mladi u politici?
Tibor Kovačević: Mlade ne treba gledati kao homogenu skupinu, kao ni bilo koju drugu. Pogotovo ne u političkom smislu. Mladi, npr., u HDZ-u imaju više toga zajedničkog s veteranima HDZ-a nego s mladima iz Naše stranke, na primjer. Također, mlade ne treba usmjeravati da se isključivo bave pitanjima mladih, već u skladu s njihovim afinitetima, iskustvom i slično. Velika greška se pravi kad nas se politički izjednačava i usmjerava isključivo na pitanja mladih. Mladi trebaju da se bore na svim političkim poljima gdje osjećaju da imaju snagu argumenata i definitivno treba razbiti predrasudu koja je sve prisutna.
Komentatorica: Koliko NS dozvoljava mladima da učestvuju u procesima donošenja odluka?
Tibor Kovačević: Mladi su u NS organizovani kroz Forum mladih, ali ima nas i u drugim stranačkim organima i tijelima. Zastupljeni smo i na izbornim listama. Mladi u NS imaju gotovo apsolutnu autonomiju djelovanja u okviru ideologije i politika NS u čijem kreiranju mogu učestvovati.
Komentatorica: Šta smatrate najvećim problemom kad su u pitanju mladi i šta nudite kao rješenja za taj ili te probleme?
Tibor Kovačević: Najveći problem mladih je egzistencijalna nesigurnost i nemogućnost da se osamostale. Rješenje je u zapošljavanju. To se može postići kroz usklađivanje obrazovanja s tržištem rada, zatim smanjenjem poreza na plate koje bi firmama omogućilo da više zapošljavaju, snažniji programi poticaja za samostalne biznise kao i za kupovinu prvog stana, itd
Komentatorica: Šta vas, Tibore, nervira u bh. politici?
Tibor Kovačević: Zloupotreba položaja za ličnu korist, korist svojih bližnjih i stranačkih podobnika.
Komentatorica: Kako vidite BiH za deset godina?
Tibor Kovačević: Vidim je kao članicu NATO-a, što je uslov za dugoročan mir, i kao članicu EU, što je uslov za egzistencijalnu sigurnost i ostvarivanje ljudskih prava svih naših građanki i građana.
Komentatorica: Da li je moguća BiH kao građanska država?
Tibor Kovačević: Ona to mora biti. Presude sudova za ljudska prava od nas traže prilagođavanje ustava u tom pravcu. Nije, dakle, pitanje može li ona to biti već kad će to postati. To će uveliko zavisiti od izborne volje građana. Da li će podržati one koji nas vode u EU ili one koji nas na tom putu koče.
Komentatorica: Za kraj ovog razgovora, voljela bih da pošaljete poruku mladima u BiH. Šta bi im vi savjetovali, ostati u BiH ili ipak ne?
Tibor Kovačević: Nezahvalno je savjetovati odlazak i ostanak. To su neke sudbinski važne odluke koje se moraju samostalno donositi. Međutim, može se tražiti da se ne ode dok se ne pokuša bar nešto što život ovdje može učiniti boljim. To nešto je izlazak na izbore. Sačekajte izbore, glasajte za koga mislite da trebate, pogledajte jesu li ti za koje ste glasali pobijedili. Ako jesu, ostanite još neko vrijeme, dajte im šansu da ovdje pokušaju napraviti ono zbog čega želite otići u druge zemlje.