Bh. mediji su objavili vijest da je kompletno rukovodstvo Stranke Demokratske Akcije (SDA) u Mostaru podnijelo ostavku na jučerašnjem proširenom Kolegiju Stranke demokratske akcije u Sarajevu Predsjedništvu SDA na čelu sa Bakirom Izetbegovićem zbog teških podjela koje su nastala tokom izbornog procesa.
U ime rukovodstva, predsjednika i potpredsjednika Gradske organizacije SDA Mostar, Salem Marić je kazao kako sa žaljenjem mora konstatovati da je izborni proces u Gradskoj organizaciji SDA Mostar izazvao teške podjele unutar članstva SDA, te između Odbora gradskih područja koji pripadaju GO SDA Mostar.
Mnogi su ovu vijest shvatili kao raspad SDA u Mostaru, a da li je zaista riječ o raspadu SDA, razgovarala sam sa Harisom Šabanovićem, zastupnikom SDA u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH iz Mostara.
Šabanović je na ovo pitanje odgovorio: “Ma kakav raspad, SDA će iz ovoga izaći jača nego ikada. To su prirodni demokratski procesi, gdje članstvo stranke bira one koji trebaju da ih predvode u određenom periodu. Eh sad, ne mogu uvijek biti svi sretni i zadovoljni ishodom. Ali se ta “utakmica” vodi na bazi principa i viđenja rada stranke i politike ovdje konkretno u Mostaru i Hercegovini. U tome i jeste snaga SDA, u provjerama povjerenja i “zanavljanju” kadrova. Za razliku od drugih stranaka koje u imenu nose “demokratiju” ili ime jednog lica, pa valjda kod sebe nemaju izbora pa su im zanimljivi izbori u SDA. To je i logično da se prati razvoj dešavanja u najvećoj stranci u Bosni i Hercegovini. Izbori će uskoro biti završeni jer je trenutnom rukovodstvu mandat i istekao. Jedinstvo Bošnjaka i probosanskog fronta u Mostaru za nas nema alternative, niti nas sitne turbulencije mogu poremetiti na tom putu.
Šta oćekuje od izbora i da li će SDA nastupiti samostalno u Mostaru na predstojećim lokalnim izbprima, Šabanović kaže da se “izborima okreću u potpunosti uskoro, ako Bog da, dok zavrsimo ovaj dio oko unutarstranačkih izbora. Mnogo toga je urađeno u Mostaru u prethodne 4 godine, značajni iskoraci na koje smo ponosni, i koje ćemo prezentirati građanima. Naravno da je cilj što šira koalicija zbog specifičnosti okruženja i svega onog što Mostar jeste, i na tome ćemo insistirati. Očekujemo dosta od ovih izbora, 2020 smo bili blizu da nakon dugo vremena probosanski front ima gradonačelnika Mostara, nismo uspjeli zbog neozbiljnosti ili možda loših namjera pojedinaca. Nadam se da smo to prevazišli, zbog ovog grada i njegove budućnosti”.
Iskoristila sam priliku da pitam da li SDA podržava Šmitove nove tehničke izmjene Izbornog zakona BiH. Na što je Šabanović odgovorio: “Izmjene se nisu morale dogoditi da su zastupnici aktuelne vlasti podržali SDA-ov prijedlog izmjena izbornog zakona. Onda je visoki predstavnik bio primoran da učini ovaj korak. Cijela priča oko pregovora o izbornom zakonu posljednih mjeseci je bila jedna velika šarena laža koja je upravo imala za cilj da visokog predstavnika zaustavi u ovome što je uradio. Žao mi je što se radi samo o pilot projektu za predstojeće izbore, siguran sam da će transparentniji izborni proces već 2026. pokazati drugačiju “krvnu sliku” demokratije u Bosni i Hercegovini.
Nisu izostala ni pitanja o tome kakva je atmosfera u Mostaru? Kako se doživljava zeleno svjetlo za pristupne pregovore sa Evropskom unijom? Da li je počela kampanja već?
“EU zeleno svjetlo, nažalost, niko nije pretjerano doživio čini mi se u cijeloj državi. To je dokaz da trenutnoj vlasti građani ne vjeruju, da su svjesni da je ovo momentum nekih geopolitičkih kretanja, a ne neke zasluge trenutne vlasti. Dzaba sve one zastavice i silne press konferencije, ne možete ljude uvjeriti da je to gotov posao, godina je 2024., ljudi čitaju i razumiju, svjesni su da je to još dug put pred nama. Kampanja je izgleda počela, neodgovornih izjava i populizma na sve strane, nadam se da građani neće nasjesti na to. Prava kampanja će tek da krene, ja se njom ne planiram baviti pretjerano, ovo je relativno mala čaršija, svak sve zna. Svačiji rad i nerad će, siguran sam, biti adekvatno valoriziran”, rekao je Šabanović.