Šed Ureda za borbu protiv korupcije Eduan Kafedžić je otkrio nedavno za medije da su par mjeseci radili pod velikim pritiskom koji dolazi iz raznih centara moći kako bi uspostavili registar zaposlenih osoba u javnom sektoru u KS.

“Svakodnevno smo na prvoj liniji fronta da dođemo do podataka. Danas predstavljamo novi tehnološki koncept u borbi protiv korupcije. Naš tim je samostalno izradio ovaj softver koji će raditi na borbi protiv korupcije. Izdvajamo server iz sistema Vlade da bi izbjegli bilo kakve manipulacije”, objašnjavao je tada Kafedžić.

Registar je, kako navode iz vlade KS, kompatibilan sa zahtjevima međunarodnih konvencija koje je ratifikovala Bosna i Hercegovina, a koji se bave pitanjima uređenja odnosa u javnom sektoru i antikorupcijskom politikom.

Cilj uspostave registra je pružanje uvida javnosti u trošenje javnih sredstava.

Iz navedenih razloga, Vlada KS je na sjednici održanoj 21. februara 2019. godine donijela odluku o uspostavljanju Registra zaposlenih u javnom sektoru na području Kantona Sarajevo. Stupila je na snagu 1. marta 2019. godine.

Osim pomenutog registra, Ured za borbu protiv korupcije KS je najavio i Registar ugovora o djelu. U toku je faza testiranja i izrada analitičkog modula, objasnio je krajem aprila Kafedžić za Faktor. Javnosti još nije dostupan.

Postavlja se pitanje, dakle, šta je sa drugim organima vlasti i kako građani mogu doći do ovih informacija, posebno oni koji se prijavljuju na konkurse u javnom sektoru?

Navodno putem Zakona o slobodi pristupa informacijama.

Provjerila sam na vrlo jednostavan način. Podnijela sam zahtjev Gradskoj upravi Grada Sarajeva da mi u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama omogući pristup podacima koji se odnose na sva zaposlena lica u Gradskoj upravi Grada Sarajeva, kako na osnovu ugovora o radu tako i na osnovu ugovora o djelu.

A evo i odgovora: Pozivajući se na Zakon o zaštiti ličnih podataka BiH, ODBIJA  SE!

                                                    

Na pitanje u vezi najave Ureda za borbu protiv korupcije KS da će u aprilu objaviti registar ugovora o djelu u organima javnog sektora, te prakse zapošljavanja po ugovoru o djelu, a koji ima karakter ugovora o radu, ministrica pravde KS Darja Softić Kadenić je za blog Komentatorica odgovorila sljedeće:

„Pitanje uvođenja većeg stepena transparentnosti u procese zaključivanja ugovora o djelu je još jedan segment kojim se Vlada KS i Ured bave već određeno vrijeme. Ugovori o djelu su još jedno od identificiranih područja koje krije značajan koruptivni rizik. Aktivnosti na uspostavi ovog registra su započete 2022. godine izradom analize postojećih ugovora o djelu u javnom sektoru u kojem segmentu nesumnjivo postoje određene anomalije. Ugovori o djelu nisu i ne mogu biti mehanizam zapošljavanja i ne mogu se koristiti kao prikriveni ugovori o radu.

S druge strane nema potrebe za radikalnim mjerama poput potpune zabrane ove vrste angažmana jer objektivno postoji potreba za angažmanom stručnjaka koji imaju određenu ekspertizu u različitim segmentima. Stoga smatram da je racionalno i transparetno posezanje za zaključivanjem ugovora o djelu prihvatljivo. Pri tome se uvjeti pod kojim se mogu zaključiti ugovori o djelu, a jedan od osnovnih je da se ne radi o poslovima koji su obuhvaćeni sistematizovanim radnim mjestima organa, te ograničenja u pogledu trajanja angažmana moraju poštovati, a uvjeti, trajanje angažmana, iznos naknade i drugi slični podaci trebaju biti transparentni kako bi se unio veći stepen kontrole trošenja budžetskog novca. Upravo tome će služiti najavljeni registar.“

Da li je Ured za borbu protiv korupcije KS pod pritiskom i kad je Registar ugovora o djelu u pitanju, ostaje da se vidi, kao i to da li će ovaj registar zaposlenih ikada zaživjeti na svim nivoima vlasti u BiH.

U tom smislu, treba pohvaliti potez Vlade KS kao odličan mehanizam u borbi protiv korupcije u zapošljavanju, ali nažalost ne i dovoljan.

 

 

 

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *