Prema pisanju bh. medija Avaz, na javni konkurs za direktora Porezne uprave Federacije BiH je stiglo 11 prijava, a na konkurs su se prijavili Muhamed Hasanović, aktuelni zamjenik državnog ministra finansija i trezora te uposlenici Porezne uprave Lejla Selman, Edim Mahmutović i Jasmina Bjelan-Hurić, ali i bivši direktor Porezne uprave FBiH Šerif Isović.
Ono što je posebno bilo „zanimljivo“ u pisanju bh. medija Avaz jeste da je prema raspodjeli pozicija aktuelne parlamentarne većine u Federaciji BiH, pozicija direktora Porezne uprave FBiH pripala SDP-u, te da Muhamed Hasanović, jedan od prijavljenih kandidata, već tada imao njihovu podršku.
Stručni ispit za direktora Porezne uprave Federacije BiH je obavljen 19.8.2024. godine u Sarajevu, a članovi Komisije za izbor direktora Porezne uprave FBiH bili su: Denis Turić, diplomirani ekonomista, Asim Pandžić, diplomirani pravnik i Suad Lagumdžija, diplomirani mašinski inžinjer (predstavnik sindikata).
Podsjećam javnost da se stručni ispit sastoji iz dva dijela: pismenog i usmenog. Da bi pristupili usmenom dijelu stručnog ispita, prvo morate položiti pismeni dio.
Sve je bilo, dakle, dobro osmišljeno, samo što nisu računali na to da Hasanović, kandidat koji ima javnu podršku Trojke, neće položiti pismeni dio stručnog ispita.
Pismeni dio ispita su položila samo dva kandidata: Izudin Botić i Jasmina Hurić, te su i jedini koji su pristupili usmenom dijelu ispita (intervju). Na usmenom ispitu, svaki član komisije može dati kandidatu najviše 40 bodova.
Međutim, iako su i Hurić i Botić ostvarili određeni broj bodova na intervjuu, to im nije bilo dovoljno da ostanu u igri za direktora Porezne uprave Federacije BiH, pa je tako mjesto direktora Porezne uprave Federacije BiH ostalo upražnjeno.
Dakle, na usmenom ispitu, kandidati Botić i Hurić su dobili izuzetno niske ocjene od strane komisije čiji članovi većinom i nisu ekonomske struke, te im na taj način onemogućili da budu primljeni na poziciju direktora Porezne uprave FBiH.
Kad je riječ o zapošljavanju u državnu službu, najveći problem predstavljaju komisije i ocjenjivanje na intervjuu. Njihove lične ocjene nema pravo niko dovesti u pitanje. Teško je dokazati ono što je očito. Zar je moguće da jedan doktor ekonomskin nauka sa višegodišnjim iskustvom u toj istoj Poreznoj upravi na rukovodećim pozicijama dobije nedovoljan broj bodova na usmenom ispitu? Evidentno je iz konkursa u konkurs da što ste bolji na pismenom dijelu stručnog ispita i više “ugrožavate” favorita, na usmenom će vas sve niže rangirati.
Ova sramna praksa zapošljavanja u javni sektor se mora zaustaviti, inače BiH neće uništiti niko drugi nego mi sami – nepodobnim i nestručnim kadrovima.