Politika koju sprovodi lider bosanskih Srba Milorad Dodik nije lično njegova i ako bi bio smijenjen, ništa se bitno ne bi promijenilo, ocijenila je politikološkinja i urednica bloga „Komentatorica“, Elma Karišik, u emisiji “Znam da znaš” Gradske radio televizije Podgorica.

Komentarišući izjavu visokog predstavnika Kristijana Šmita, da BiH mora imati budućnost bez Dodika, Karišik navodi da Šmit pokušava naći adekvatan način izlaska iz krize, identifikujući glavnog uzročnika.

“Čak i da se to desi, ne mislim da će se politika SNSD-a bitno promijeniti. Imamo i Šmitove izjave koje nijesmo očekivali, kao onu da bismo ipak trebali rješavati pitanje imovine, a znamo da je riješeno odlukom Ustavnog suda BiH“, kazala je Karišik.

“Američke sankcije nijesu pretjerano ozbiljne”

Podsjeća da su, osim novih američkih, već postojale sankcije, ali se sada, pored Dodika, odnose na još neke političare u BiH.

“Te sankcije ne smatramo pretjerano ozbiljnim. Očekujemo konkretnija rješenja kada je riječ o krizi u BiH. Ne možemo trpiti da svake dvije-tri godine raspravljamo o opstanku zemlje. Koliko vidimo, sve ostaje na izjavama, a Dodik ostaje pri svom”, saopštila je Karišik.

Na pitanje da li će prisustvo posrednika u pregovorima oko izmjena izbornog zakona BiH, Metjua Palmera i Angeline Ajnhorst za pregovaračkim stolom sa liderima BiH nešto promijeniti i šta očekuju zvaničnici SAD i EU od njih, a šta Dragan Čović i Bakir Izetbegović, kaže da su očekivanja i situacija na terenu različiti.

“Ako se i dese neki dogovori, ići će u korist maksimalističkih zahtjeva Dodika i Čovića. Nemamo pretjerana očekivanja, jer imamo političare koji su isključivi i koji su zacrtali ciljeve, nezavisno ko dolazi. U BiH možemo uspjeti jedino ako se sjedne i dogovori, ali dok god imamo isključive zahtjeve, to je teško“, smatra Karišik.

Ona je, komentarišući prijetnju hrvatskog premijera Andreja Plenkovića Čoviću da se distancira od Dodikove politike, kazala da ne misli kako se politika HDZ-a ili SDP-a u Hrvatskoj bitno razlikuje spram BiH.

“Hrvatski predsjednik Zoran Milanović je u vrijeme izbora na tu funkciju, imao ogromnu podršku građana BiH. Očekivalo se da on bude fleksibilniji, ali vidimo da je sada čvršći u stavovima legitimnog predstavljanja i podrške HDZ-u BiH, nego HDZ-u Hrvatske. Suštinski, ne mijenjaju se podrške jednih i drugih, to su zahtjevi usklađeni sa međunarodnim prilikama”, navodi Karišik.

To što Čović prvi put nije bio na proslavi neustavnog Dana Republike Srpske, navodi, može značiti da mu ne odgovara da se nađe sa onima koji žele otcjepljenje tog entiteta od BiH.

“Njemu to i dalje odgovara, ali procjenjuje da je u ovom trenutku najpametnije ostati po strani i gleda kako dalje realizovati ciljeve HDZ-a”, rekla je Karišik.

“Vučić ima uticaj na Dodika”

Na pitanje da li je povratak političara iz RS u institucije BiH realan , kaže da se stvari mijenjaju nakon sastanka Dodika i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

“Jasno je da postoji uticaj Srbije na Dodika, ali to bitno ne utiče na dešavanja, jer ga Vučić nije zamolio da povuče Zakon o agenciji za ljekove RS, koji je potpisala Željka Cvijanović, to govori da je samo riječ o pozivu da se sarađuje i razgovara, a da i dalje ostaju pri svojim ciljevima”, saopštila je Karišik.

Dodaje i da između opozicije i vlasti u RS nema razlike u ideološkom smislu.

“Sve stranke koje učestvuju u Skupštini BiH podržale su Dodika u bojkotu, kada je riječ o Zakonu o negiranju genocida itd. Ideološki, a i praktično nema razlike”, naglasila je Karišik.

Analitičari, podjeća, već 15 godina najavljuju zaustavljanje Dodika.

“Nije stvar u Dodiku. Politika koju sprovodi nije lično njegova. I ako bi bio zaustavljen, ništa se bitno ne bi promijenilo”, tvrdi Karišik.

Govoreći o cilju referenduma o pravosuđu u Srbiji, kaže da je pitanje bilo da li su građani za to da uticaj politike na zakonodavstvo bude manji.

“Ne vidim neki konkretniji cilj, jer svi težimo tome da smanjimo uticaj politike i korupcije na procese u državi. Cijela opozicija je bila protiv referenduma, jer smatraju da se ne donose suštinske promjene. U BiH nijesmo primijetili da se uticaj politike smanjio. Cilj je da se pokaže da Srbija želi da bude dio EU”, rekla je Karišik.

Dodaje da su rezultati referenduma očekivani.

“Političari koji izgube vrlo često kažu da su pokradeni. Treba nam dug proces da osvijestimo građane da mogu da glasaju i za druge, a ne samo one koje decenijama gledamo”, zaključila je Karišik.

Članak možete pronaći ovdje.

Zahvaljujem Gradskoj radio televiziji Podgorica  na prilici da iznesem svoje mišljenje na pomenutu temu.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *